Tanıtım

SARS-CoV-2, ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde 2019 yılının Aralık ayının sonlarında solunum yolu hastalığı belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Bu virüsün yaptığı hastalığa Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) adı verilmiştir. 

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) dalgalar şeklinde tüm dünyaya yayılmış, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 30 Ocak 2020 tarihinde “uluslararası halk sağlığı acil durumu” olarak nitelenmiş, ülkemizde resmi olarak ilk açıklanan vakanın görüldüğü tarihe isabet eden 11 Mart 2020’de ise “Pandemi” yani “Küresel Salgın” olarak ilan edilmiştir. 

Salgın yönetimi, son derece titizlikle planlanması ve eksiksiz uygulanması halinde başarıya ulaşabilen bir süreçtir. Öğrencilerimizin, çalışanlarımızın ve tüm dış paydaşlarımızın sağlığının korunması en temel önceliğimizdir. Tüm öğrenci ve çalışanlarımızın kurallara uyum konusunda hassasiyet göstermelerini temenni eder, sağlıklı günler dileriz.